Prawidłowe dobranie profili okapowych jest szczególnie ważne przy projektowaniu i budowie budynków. Odpowiednio dobrane okapniki zapewniają prawidłowy odpływ wilgoci, a także skutecznie chronią elewację przed możliwością wystąpienia ewentualnych uszkodzeń. Zastosowanie nieodpowiednich produktów okapowych może jednak prowadzić do powstawania poważnych problemów.
Zawilgocenie ścian i elewacji
Jedną z najczęściej pojawiających się trudności, którą napotykamy, gdy profile okapowe zostały źle dopasowane jest nadmierne zawilgocenie ścian oraz fundamentów budynku. Utrzymująca się wilgoć może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, które ostatecznie mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych ludzi zamieszkujących budynek. Zawilgocenie ścian i elewacji może również prowadzić do osłabienia struktury budynku i jego trwałości. W takim wypadku w przyszłości konieczne może okazać się przeprowadzenie bardziej skomplikowanych i kosztownych napraw.
Gromadzenie się wody pod posadzką
Kolejnym problemem związanym z źle dobranymi profilami okapowymi jest brak zastosowania odpowiedniego odpływu wody deszczowej. Jeśli okapniki będą źle dobrane, deszczówka może gromadzić się pod posadzką, a w konsekwencji prowadzić do poważnych uszkodzeń. Problem ten również może pojawiać się zimą, gdy na powierzchni utrzymuje się śnieg i lód. Zalegająca woda może wnikać w głąb budynku i powodować szkody także w jego wnętrzach.
Nieestetyczny wygląd elewacji
Oprócz problemów związanych z funkcjonowaniem budynku źle dobrane profile okapowe mogą również negatywnie wpływać na wizualny odbiór. Nieodpowiednio dopasowane profile okapowe sprawią, że elewacja budynku będzie wyglądać nieestetycznie. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę podczas budowy nowej nieruchomości. Nieatrakcyjny wygląd może mieć negatywny wpływ na wartość budynku i jego atrakcyjność dla potencjalnych nabywców.
Jak dobrze dobrać profile okapowe?
Bardzo ważny jest również materiał, z którego zostały wykonane okapniki. Obecnie do produkcji profili okapowych używa się wysokiej jakości blachy aluminiowej, która jest dodatkowo pokrywana warstwą antykorozyjną oraz powłoką poliestrową. Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia korozji i chroni okapnik przed niekorzystnym i zmiennym wpływem warunków atmosferycznych. Wykorzystywanie blachy aluminiowej do produkcji okapników, jest szczególnie polecane ze względu na:
- Wagę produktu – blacha nie stanowi obciążenia dla posadzki oraz budynku.
- Możliwość dokładnego wyprofilowania – okapniki z blachy ściśle przylegają do krawędzi posadzki, dzięki czemu zabezpieczają ją przed wilgocią, korozją lub pękaniem.
W naszym asortymencie posiadamy modele profili okapowych z przeznaczeniem do kilku rodzajów posadzek, np. ceramicznych lub wentylowanych. W celu uniknięcia wszystkich powyższych problemów, niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie i dopasowanie profili okapowych. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy na ten temat najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy posiadają doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje i wiedzę na temat montażu.
Po więcej poradników zapraszamy na naszego bloga: