Zapraszamy na nasz Blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Tagi
 

Profile i okapniki balkonowe – błędy przy montażu profili okapowych

0

Niewłaściwie zastosowanie produktów okapowych na balkonie lub tarasie może powodować poważne uszkodzenia w elewacji budynku. Prawidłowe dobranie profili okapowych jest szczególnie ważne przy projektowaniu i budowie. Odpowiednio dobrane okapniki zapewniają prawidłowy odpływ wilgoci, a także skutecznie chronią elewację przed możliwością wystąpienia ewentualnych uszkodzeń. Zastosowanie nieodpowiednich produktów okapowych może jednak prowadzić do powstawania poważnych problemów.

Uszkodzenia występujące przy niewłaściwe zastosowanych produktach okapowych

Profile okapowe – dlaczego trzeba je montować?

Głównym zadaniem montowanych okapników jest odprowadzanie zalegającej wody. Okapnik transportuje wodę bezpośrednio do rynny lub (w przypadku jej braku) na zewnątrz balkonu lub tarasu. Brak zastosowania produktów okapowych spowoduje, że woda zacznie ściekać po ścianach budynku, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnych uszkodzeń poprzez wnikanie wody w głąb budynku. Po pewnym czasie takie zaniedbanie doprowadzi również do niszczenia konstrukcji balkonu lub tarasu. Zalegająca woda na uszkodzonym balkonie lub tarasie przyczynia się do zawilgocenia pomieszczeń znajdujących się w ich bezpośredniej odległości. W konsekwencji może doprowadzić to do pojawienia się na ścianach grzybów i pleśni.

Błędy przy montażu profili okapowych 

  • Bardzo ważny jest rodzaj zastosowanej warstwy izolacyjnej lub podkładu, do których mocuje się okapnik. Dawniej popularne materiały, takie jak papy asfaltowe, nie dają pewnej szczelności, co skutkuje szybkim występowaniem korozji blachy okapnika. W ostatnich latach najczęściej stosuje się już różnego rodzaju zaprawy uszczelniające, które mają wiele zalet, takich jak np. możliwość bezpośredniego klejenia płytek posadzkowych do hydroizolacji. Niestety również w tym przypadku metoda ta nie daje pewnej skuteczności, jeśli metalowe elementy nie są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Przy niewłaściwym zastosowaniu produktów okapowych uszkodzeniu ulegają posadzka, warstwy pod posadzkowe oraz hydroizolacja. 
  • Najczęściej występującym problemem okazuje się jednak korozja części blaszanych. Dlatego tak ważne jest by zadbać o szczelność montowanych materiałów, ponieważ nawet najmniejsze zawilgocenie może doprowadzić do powstawania uszkodzeń. Powstała wilgoć może przedostać się pod hydroizolację i spowodować jej zniszczenie.
  • Kolejny problemem, który przyczynia się do niszczenia okapników jest ich montaż na nierównej powierzchni. Korozja blachy może występować również poza krawędzią posadzki, jeśli w tym miejscu gromadzi się woda, by temu zapobiec okapnik powinien został ułożony ze spadkiem. Niestety w praktyce nie zawsze jest to możliwe, gdyż produkty zazwyczaj montowane są na posadzce betonowej lub cementowej, które z reguły są nierówne.

Jak montować okapniki?

Bez względu na to, czy sami wykańczamy nasz taras lub balkon, czy też zlecamy tę pracę fachowcom, musimy mieć na uwadze fakt, że usterki i tak mogą się pojawić. By obróbki zbyt szybko nie ulegały niszczeniu należałoby spełnić wszystkie, fundamentalne warunki, które nie zawsze są zależne od nas:

  • Staranne, estetyczne wykonanie z dbałością o najmniejsze szczegóły.
  • Dokładne zabezpieczenie materiałów blaszanych powłoką antykorozyjną.
  • Montaż na równej i suchej powierzchni.
  • Zachowanie odpowiednich spadków przy montażu okapników.
  • W przypadku izolacji z papy okapnik powinien być montowany między dwoma warstwami.

Profile brzegowe 

Skutecznym i polecanym produktem, który pozwala na uzyskanie pełnej szczelności w strefie okapowej balkonu lub tarasu są profile brzegowe. Produkt ten wykonany jest z materiałów bardziej odpornych na korozję od tradycyjnie stosowanej blachy stalowej. Zazwyczaj wykonywane są z aluminium powlekanego lub malowanego farbami antykorozyjnymi. Profile brzegowe dostosowane są do różnych powierzchni warstw posadzkowych, dzięki czemu można je dokładnie dopasować do strefy okapowej. Zastosowanie profili nie tylko zapewnia szczelność, ale pozwala także na profesjonalne i estetyczne wykończenie.

Profile okapowe dobranie nieprawidłowo – skutki 

  • Jedną z najczęściej pojawiających się trudności, którą napotykamy, gdy profile okapowe zostały źle dopasowane jest nadmierne zawilgocenie ścian oraz fundamentów budynku. Utrzymująca się wilgoć może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, które ostatecznie mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych ludzi zamieszkujących budynek. Zawilgocenie ścian i elewacji może również prowadzić do osłabienia struktury budynku i jego trwałości. W takim wypadku w przyszłości konieczne może okazać się przeprowadzenie bardziej skomplikowanych i kosztownych napraw.
  • Kolejnym problemem związanym ze źle dobranymi profilami okapowymi jest brak zastosowania odpowiedniego odpływu wody deszczowej. Jeśli okapniki będą źle dobrane, deszczówka może gromadzić się pod posadzką, a w konsekwencji prowadzić do poważnych uszkodzeń. Problem ten również może pojawiać się zimą, gdy na powierzchni utrzymuje się śnieg i lód. Zalegająca woda może wnikać w głąb budynku i powodować szkody także w jego wnętrzach.
  • Oprócz problemów związanych z funkcjonowaniem budynku źle dobrane profile okapowe mogą również negatywnie wpływać na wizualny odbiór. Nieodpowiednio dopasowane profile okapowe sprawią, że elewacja budynku będzie wyglądać nieestetycznie. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę podczas budowy nowej nieruchomości. Nieatrakcyjny wygląd może mieć negatywny wpływ na wartość budynku i jego atrakcyjność dla potencjalnych nabywców. 

Aluminiowe profile okapowe

Bardzo ważny jest również materiał, z którego zostały wykonane profile okapowe. Obecnie do produkcji profili okapowych używa się wysokiej jakości blachy aluminiowej, która jest dodatkowo pokrywana warstwą antykorozyjną oraz powłoką poliestrową. Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia korozji i chroni okapnik przed niekorzystnym i zmiennym wpływem warunków atmosferycznych. Wykorzystywanie blachy aluminiowej do produkcji okapników, jest szczególnie polecane ze względu na:

  • Wagę produktu – blacha nie stanowi obciążenia dla posadzki oraz budynku.
  • Możliwość dokładnego wyprofilowania – okapniki z blachy ściśle przylegają do krawędzi posadzki, dzięki czemu zabezpieczają ją przed wilgocią, korozją lub pękaniem. 

W celu uniknięcia wszystkich wymienionych przez nas problemów istotne jest odpowiednie dobranie i dopasowanie profili okapowych. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy na ten temat najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy posiadają doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium