Zapraszamy na nasz Blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Tagi
Rabat za zdjecie
 
Uszkodzenia przy niewłaściwe zastosowanych produktach okapowych 0
Uszkodzenia występujące przy niewłaściwe zastosowanych produktach okapowych

Niewłaściwie zastosowanie produktów okapowych na balkonie lub tarasie może powodować poważne uszkodzenia w elewacji budynku.

Głównym zadaniem montowanych okapników jest odprowadzanie zalegającej wody. Okapnik transportuje wodę bezpośrednio do rynny lub (w przypadku jej braku) na zewnątrz balkonu lub tarasu. Brak zastosowania produktów okapowych spowoduje, że woda zacznie ściekać po ścianach budynku, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnych uszkodzeń poprzez wnikanie wody w głąb budynku. Po pewnym czasie takie zaniedbanie doprowadzi również do niszczenia konstrukcji balkonu lub tarasu. Zalegająca woda na uszkodzonym balkonie lub tarasie przyczynia się do zawilgocenia pomieszczeń znajdujących się w ich bezpośredniej odległości. W konsekwencji może doprowadzić to do pojawienia się na ścianach grzybów i pleśni.

Przy niewłaściwym zastosowaniu produktów okapowych uszkodzeniu ulegają posadzka, warstwy podposadzkowe oraz hydroizolacja. Najczęściej występującym problemem okazuje się jednak korozja części blaszanych. Dlatego tak ważne jest by zadbać o szczelność montowanych materiałów, ponieważ nawet najmniejsze zawilgocenie może doprowadzić do powstawania uszkodzeń. Powstała wilgoć może przedostać się pod hydroizolację i spowodować jej zniszczenie.

Bardzo ważny jest rodzaj zastosowanej warstwy izolacyjnej lub podkładu, do których mocuje się okapnik. Dawniej popularne materiały, takie jak papy asfaltowe, nie dają pewnej szczelności, co skutkuje szybkim występowaniem korozji blachy okapnika. W ostatnich latach najczęściej stosuje się już różnego rodzaju zaprawy uszczelniające, które mają wiele zalet, takich jak np. możliwość bezpośredniego klejenia płytek posadzkowych do hydroizolacji. Niestety również w tym przypadku metoda ta nie daje pewnej skuteczności, jeśli metalowe elementy nie są odpowiednio zabezpieczone przed korozją.

Kolejny problemem, który przyczynia się do niszczenia okapników jest ich montaż na nierównej powierzchni. Korozja blachy może występować również poza krawędzią posadzki, jeśli w tym miejscu gromadzi się woda, by temu zapobiec okapnik powinien został ułożony ze spadkiem. Niestety w praktyce nie zawsze jest to możliwe, gdyż produkty zazwyczaj montowane są na posadzce betonowej lub cementowej, które z reguły są nierówne.

Mniejsza trwałość wykończenia naszego balkonu lub tarasu jest spowodowana również rodzajem zastosowanych blach. Obecnie stosowane, nowe technologie nie są tak odporne na korozję, jak miało to miejsce w przypadku blach stosowanych dawnej.

Bez względu na to, czy sami wykańczamy nasz taras lub balkon, czy też zlecamy tę pracę fachowcom, musimy mieć na uwadze fakt, że usterki i tak mogą się pojawić. By obróbki zbyt szybko nie ulegały niszczeniu należałoby spełnić wszystkie, fundamentalne warunki, które nie zawsze są zależne od nas:

  • Staranne, estetyczne wykonanie z dbałością o najmniejsze szczegóły.
  • Dokładne zabezpieczenie materiałów blaszanych powłoką antykorozyjną.
  • Montaż na równej i suchej powierzchni.
  • Zachowanie odpowiednich spadków przy montażu okapników.
  • W przypadku izolacji z papy okapnik powinien być montowany między dwoma warstwami.

Skutecznym i polecanym produktem, który pozwala na uzyskanie pełnej szczelności w strefie okapowej balkonu lub tarasuprofile brzegowe. Produkt ten wykonany jest z materiałów bardziej odpornych na korozję od tradycyjnie stosowanej blachy stalowej. Zazwyczaj wykonywane są z aluminium powlekanego lub malowanego farbami antykorozyjnymi. Profile brzegowe dostosowane są do różnych powierzchni warstw posadzkowych, dzięki czemu można je dokładnie dopasować do strefy okapowej. Zastosowanie profili nie tylko zapewnia szczelność, ale pozwala także na profesjonalne i estetyczne wykończenie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium